Április első hetében tartotta meg a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. szokásos rendezvénysorozatát. A Sertés Road Show napján az előadásokat követően a sertéstartók megtekinthették a Bonafarm Mezőgazdaság újonnan épült Mocsai sertéstelepét.
A rendezvényen Lajtos Lajos értékesítési igazgató köszöntötte a szép számban megjelent partnereket, köztük a Romániából érkezőket is. Felhívta a figyelmet arra, hogy az előadások több témakört érintenek, de a program fő érdekessége a teleplátogatási lehetőség. Tóth Zoltán vezető sertés szaktanácsadó az első előadás bevezetéseként elmondta, hogy 2022-ben egy új időszámítás kezdődik a sertéstartók életében, hiszen addigra betiltják a cink-oxid használatát a sertéstakarmányokban, valamint az antibiotikumok használatát is korlátozni fogják. Megjegyezte, hogy a tavalyi évben a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. is elkezdte a kísérleteket ebben a témában.
Vida Orsolya termékfejlesztő mérnök, „Mentesség A-tól Z-ig – Antibiotikumoktól a ZnO-mentes takarmányokig” címmel tartott előadást. Elmondta, hogy a felkészülés komoly kihívás és összetett feladat, nem csupán takarmányozási oldalról. Bemutatta a tavalyi év malactakarmányozással kapcsolatos fejlesztéseit és felvázolt számos kísérletet. Előadásának végét azzal zárta, 2022-től még inkább limitáló tényező lesz a takarmányozás, az állategészségügyi státusz, a technológia és a higiénia, valamint a menedzsment szerepe. Ezek együttesen fogják meghatározni mennyire tudnak a sertéstartók eredményesek maradni.
A második előadásban Gerencsér Gábor sertés szaktanácsadó foglalta össze a szuperszapora fajták fiaztatói menedzsmentjének tudnivalóit. Előadását egyes költségek, naturális mutatók felvázolásával kezdte, majd célkitűzésként legalább a 30 választott malac/koca/ év – 28 értékesített hízó elérésére mutatott rá. A vemhes koca takarmányozás egyes pontjaira is kitért mielőtt részletezte a fiaztatatói protokollt és a fialás körüli teendőket. Ismertette a PigCare termékek felhasználási javaslatait, majd beszélt az etetőhigiéniáról és szólt a szoptató kocák takarmányozásáról is. Harmadik előadóként Tóth Zoltán vezető sertés szaktanácsadó foglalta össze mi történik akkor, amikor „találkozik” a genetika, a technológia, az állategészségügy, a telepi menedzsment és a takarmányozás. Bemutatott néhány dán hizlaldai átlagot és ezzel párhuzamosan három sertéstartó partner telepi eredményeit, amelyek megerősítik azt, hogy a hazai körülmények között is hozhatók az áhított eredmények. Előadását azzal zárta, hogy nem az a kérdés tudnánk-e jobb eredményeket elérni, a fő kérdés milyen áron. A legfontosabb, hogy minél több pénz maradjon a sertéstartók zsebében és ehhez szükséges a jó telepi menedzsment, a megfelelő genetika és takarmány, valamint állategészségügyi státusz.
Az utolsó előadásban az ASP feldolgozó iparra gyakorolt közvetlen és közvetett hatásait foglalta össze Csala Károly, a MCS Vágóhíd Zrt. ellátási láncának igazgatója.
Megemlítette az élősertés körüli problémákat, ami egyrészt abból adódik, hogy a német jegyzés nem tükrözi a hazai piaci helyzetet, másrészt a szomszédos ASP fertőzött országok hektikus árai rángatják a szabadpiaci árakat.
Az előadások után a partnerek megtekintették a 2,8 milliárd forintos beruházásból megvalósult sertéstelepet, ahova 1050 kocasüldő kerül betelepítésre június elejével és rá 8 hétre még további 550 kocasüldő érkezik a telepre.
A Szakmai Napon elhangzottak bebizonyították, hogy a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. megfelel a XXI. század állattartási kívánalmaknak, kihívásoknak és folyamatosan azon dolgozik, hogy ez megmaradjon.